DZIĘKUJĘ ZA 2018 ROK!

Będzie osobiście, bo to był dla mnie naprawdę wyjątkowy, trochę szalony, ogromnie pracowity i na pewno wyjątkowy rok. Ech, roku 2018 – zaskoczyłeś mnie, a żeś się wcale nie zapowiadał :)

Przede wszystkim – ten rok to działanie w Radzie Osiedla - Lepsze Stare Miasto – Rada Osiedla Stare Miasto.
Kiedy pisałam podsumowanie pracy Rady Osiedla, to zdałam sobie sprawę, ile rzeczy razem zrobiliśmy! Jestem wdzięczna za to i za fakt, z jakimi zaangażowanymi ludźmi pracuję.
Hali Bielecka, Jola Niezgodzka, Jola Piecuch, Justyna Mikołajczyk, Janusz Baleja, Marek Gołka, Katarzyna Boratyn, Gabriela Stanek i Witek Grabowski – jesteście najlepsi!

W tym roku spotkałam wiele takich fantastycznych osób.
Dzięki nim i dzięki przyjaciołom, którzy są zawsze przy mnie - mogłam zrealizować plany i marzenia.

Na początku roku urodziło się więc słuchowisko na podstawie mojego opowiadania „Zakochaj się we Wrocławiu”. Dziękuję Strop Studio, Magdalena Lasota, Katia Apanowa, Artur Ślęzak, Sławomir Okrzesik oraz Joanna Stoga. Joanna i Sławek brawurowo odegrali postacie Aldony i Maurycego, a dzieci Magdy i Artura, Jania i Tymek - krasnoludkową i krasnoludka! Nagrywając, bawiliśmy się znakomicie. Całość możecie odsłuchać tu:
http://www.stropstudio.pl/zakochajsiewewroclawiu.mp3

Dziękuję też Magdzie i Sławkowi za zaproszenie do projektu @Oddycham Wrocławiem. Jeśli chcecie, też dołączcie. Bo wrocławianek i wrocławian wartych poznania i pochwalenia jest całe mnóstwo. Robią wiele ciekawych rzeczy.
O projekcie tu:
http://odd.wroclaw.pl


Wiosna zaskoczyła mnie mile zaproszeniem do współtworzenia Gazety Kobiet na 8 marca - Wyborcza Wrocław. Dziękuję Magda Piekarska, Ilona Byra i Leszek Frejlich.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,23109956,gazeta-kobiet-szykujemy-wyjatkowe-wydanie-na-8-marca.html
Do tego wydania przygotowałam wywiad z Jolantą Niezgodzką, Przewodniczącą Rady Osiedla Stare Miasto (obecnie Radną Miejską):
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,23114338,marze-o-zielonym-starym-miescie-mozemy-zmienic-swiat-na-lepszy.html


Potem już poszło serią. W Wyborcza Wrocław ukazał się mój wywiad z Anną Borecką – podróżniczką, autostopowiczką i bardzo otwartą rozmówczynią.
Możecie go przeczytać tu:
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,142076,23326930,autostopem-na-200-szczytow-swiata.html

Nadeszła wiosna, zostałam zaproszona na kawę i dłuuuuugą rozmowę z Igą Zakrzewska Morawek. Nie mogłyśmy przestać gadać :) Postanowiłyśmy więc gadanie kontynuować podczas spotkania autorskiego, którego tematem była książka Igi „Wstyd”. Efektem spotkania jest też wywiad na moim blogu, czyli tu:
http://zapisanechwila.blogspot.com/2018/05/oswajanie-wstydu.html


Następnie okazało się, na kolejną Miesięcznicę @Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet (to cykl debat organizowanych z okazji 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych) @Martyna Wilk, politolożka, postanowiła zaprosić publiczność i panelistki do rozmowy o bezdzietności z wyboru. Pomysł pojawił się po gorącej dyskusji w internecie na Fan Page’u bloga www.bezdzietnik.pl  Rezultat to relacje z debaty, które zamieściła na swoim blogu Bezdzietnik Edyty Brody. W debacie udział wzięły: Edyta Broda, autorka bloga „Bezdzietnik.pl – szczerze o życiu bez dzieci”, profesor Mirosława Nowak-Dziemianowicz, wykładowczyni, badaczka, pedagożka, psycholożka, autorka książki „Walka o uznanie w narracji. Jednostka i wspólnota w procesie poszukiwania tożsamości” i Voca Ilnicka, edukatorka seksualna, autorka portalu www.seksualnosc-kobiet.pl oraz autorka książki „Siedem skutecznych sposobów na bolesne miesiączki”. Obecna miała być także Iza Moczarna-Pasiek, niestety - choroba pokrzyżowała jej plany.
Debatę prowadziła - a jakże - Martyna Wilk.
Zdjęcia zrobiła wspaniała Luiza Różycka. Jeśli chcecie mieć dobrze sfotografowane wydarzenie, to jest najlepszy adres.
Zapraszam do poczytania tu:
https://www.bezdzietnik.pl/bezdzietnosc-z-wyboru-w-czym-problem/


Wkrótce okazało się, że niestrudzona w kreatywności Martyna Wilk wymyśliła projekt Wrocławski Wolontariusz IT. Wiadomo, że się zgłosiłam :). To była super IT przygoda i jak wieść niesie – będzie miała kontynuację w 2019 roku. Tym projektem warto się zainteresować. Więcej informacji tu:

Społecznie zaangażowani młodzi ludzie, czyli Jolanta Niezgodzka, Ada Klimaszewska, Cezary Olejnik zorganizowali wrocławskie spacery herstoryczne.
Z przyjemnością spacerowałam i dokumentowałam ich dokonania.
Jak się dowiaduję – i spacery z Herstorią będą kontynuowane w 2019 roku.


Wkrótce potem – za sprawą już wymienionej - Joanny Stogi – zostałam zaproszona na zamkniętą próbę spektaklu Anny Zubrzycki „Rut – za zasłoną”. Spotkanie zaowocowało zdjęciami i recenzją.
http://zapisanechwila.blogspot.com/2018/06/rut-za-zasona_77.html
A na jesieni mogłam także z aparatem uczestniczyć w rezydencji Anna Zubrzycki i Fundacji Voices w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Ten projekt to „Błaźnice. Początek”:
http://zapisanechwila.blogspot.com/2018/10/baznice-rezydencja-anny-zubrzycki-w.html
http://zapisanechwila.blogspot.com/2018/11/debata-baznice-kobiety-kontrkultury.html Dziekuję też Mariannie Wasik za wspaniałą organizację wydarzeń i życzliwość.


W międzyczasie, ku swojej wielkiej radości, otrzymałam wyróżnienie w konkursie w czasie Dni Jakuba Wędrowycza – za opowiadanie futurystyczno-satyryczne. Książka z opowiadaniami nagrodzonymi i wyróżnionymi w przygotowaniu, czekam cierpliwie :)
Dziękuję przy tej okazji i w tym miejscu zawsze mnie wspierającym - Monika SzewczukJoanna StogaBeata DębskaEuGeniusz DębskiIwonka Biedronka, Jola Pom.
Opowiadanie możecie przeczytać tu:

Wczesna jesień przyniosła mi głównie radości rodzinne. Do familii dołączyła moja wspaniała synowa Agnieszka :)


Czy kolejne miesiące to zastój oraz spokój? Ależ skąd i bardzo dobrze.
Zacieśniła się moja współpraca z Iceland News Polska, gdzie publikuję recenzje, artykuły i wywiady. Dziękuję Marta Magdalena – redaktor naczelnej za świetny kontakt, zaufanie i zgadzanie się na podsyłane tematy (no dobra, czasem dyskutujemy, żeby tematy były jeszcze lepsze)  :)
https://icelandnews.is/rozrywka-i-kultura/literatura/uwiezieni-w-wolnosci


Dzięki zaś współpracy z Martą Magdaleną znalazłam się w projekcie ROK - Rok Timarit – wyjątkowym polsko-islandzkim magazynie, wydanym m.in, z okazji świętowania 100-lecia niepodległości Polski i 100-lecia niepodległości Islandii. Dziękuję Marcie Magdalenie, Justynie Grosel oraz Monice Szewczuk i wszystkim pracującym przy ROK(u).
Chcecie wiedzieć więcej, zajrzyjcie tu:
https://www.facebook.com/roktimarit/

Do współpracy zaprosiła mnie także Krystyna Paraszkiewicz Pater – inicjatorka powstania dwóch książek „Inny świat” i „Słońce świeci wszystkim” oraz spektaklu na podstawie tej ostatniej. Na razie nie zdradzę ani słowem, co przygotowujemy, ale… już coś tam razem dłubiemy twórczo z Krysią oraz Alicją Więch.


I wisienka na torcie. <3
E- tomik „Oczekiwanie” z przepięknymi ilustracjami wrocławskiej malarki i rysowniczki Katarzyny Śmigielskiej, złożony przez nieocenioną Monikę Szewczuk, z moimi tekstami.
Możecie go przeczytać i pobrać tu:
http://www.nikladne.pl/narodziny-oczekiwania-nowego-tomiku-poezji-olgi-marii-szelc/
Rysunek Katarzyny Śmigielskiej (okładka e-tomiku "Oczekiwanie")

„Ten tomik nie powstałby, gdyby nie Kasia Śmigielska i jej rysunki, Monika Szewczuk i jej umiejętności graficzne oraz Krysia Paraszkiewicz-Pater, Joanna Stoga, Beata Dębska, Iwona Marzec, Jola Guziołek, Martyna Wilk oraz wiele innych osób i ich bezustanne wsparcie. Bardzo Wam dziękuję.
Od jakiegoś czasu publikowałam swoje wiersze na portalu społecznościowym i ciągle słyszałam – „zrób z tym coś”, „trzeba to wydać”, „chcemy więcej, bo wiersze powinny być”.
Zwłaszcza to ostatnie zdanie jakoś mnie zatrzymało, zastanowiło i sprawiło, że w mojej głowie powstał projekt „e-tomiku”.
Dlaczego tak? Pomyślałam, że dobrze byłoby, aby nasz tomik zaistniał w taki sposób, żeby nie marnować papieru. Bo tak naprawdę nie wiemy, ile osób zechce to przeczytać. Postanowiłyśmy zatem, że będzie dostępny w internecie w postaci pliku do ściągnięcia. Jeśli ktoś będzie bardzo chciał, to go sobie przecież może samodzielnie wydrukować. W jednym egzemplarzu.
I wtedy zaczęły się dziać rzeczy. Dałam wiersze do przeczytania Kasi Śmigielskiej i poprosiłam, aby dopasowała do nich swoje rysunki. Kiedy tak się stało, okazało się, że tworzą spójną całość. Jakby były dla siebie stworzone. Pomyślałam także, że chciałabym, aby całość przeczytała Krysia Paraszkiewicz-Pater, której zdanie ogromnie cenię. Najpierw do mnie zadzwoniła. Powiedziała mi wiele pięknych rzeczy. Poprosiłam, aby może zechciała napisać kilka słów o naszym projekcie. Znajdziecie je na końcu tomiku.
A na koniec zacytuję to, co napisała do mnie Beata Dębska:
„To nowa Olga, może trochę smutniejsza, bardziej melancholijna, bledsza, trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca. Lecz widać trzeba trochę pożyć bez satyry…”.
Mam nadzieję, że nasz wspólny – bo Kasię i Monikę uważam za współautorki – tomik przyniesie Wam to, co zechcecie w nim znaleźć”.

To był naprawdę… naprawdę wspaniały rok i jestem za ten czas bardzo, bardzo wdzięczna. 
Życzę Wam pięknego przejścia w Nowy Czas – Nowy Rok 2019.
Wierzę, że przyniesie nam wszystkim interesujące wyzwania, zachwyty i świetne pomysły oraz możliwość ich realizacji! 
Niech się Wam darzy i przydarza samo dobro!Komentarze

Popularne posty